جواب 3 تا سوال و چند تا اصل

قبل از هر چیز در این پست بهتر هست موضوع هایی رو که میخوایم در موردشون صحبت کنیم رو جدا کنیم تا چیزی از قلم نیفته تا اینجای کار 3 تا موضوع من یادم مونده اولی آوردن پول و مقدارش هست دومی حقوق یک مهاجر در جواب امیر هست و سومی هم زمان کاری جایی هست که استخدام میشید.

دوست دارم در میان حرفها به بعضی از نکاتی اشاره کنم که جلوی پیشرفت خیلی ها در آمریکا رو گرفته، شاید باور کردنش برای شما سخت باشه ولی homeless شدن در آمریکا به آسونی خوردن یک لیوان آب هست، مطمئنا" در زندگی همه شما ها اصل هایی وجود داره که به اونها باور دارید و کنار گذاشتن اونها براتون تقریبا غیر ممکن هست، متاسفانه یا خوشبختانه باید بگم آمریکا جایی هست که باید اصلهای زندگیتون رو تغییر بدید میگم متاسفانه چون ما با اون فرهنگ با اون آب و خاک بزرگ شدیم و جزئی از وجودمون هست ولی باید کنارشون بزاریم و خوشبختانه میگم چون باید بعضی از اصلهای غلط فرهنگ خودمون رو اصلاح کنیم.

 می خوام یکی از جملاتی رو که بهش رسیدم رو براتون بگم و از صمیم قلب دوست دارم که باورش کنید " تمام چیزهایی که در امریکا میبینید به غیر از یک  show نیست" آمریکا و حتی تمام مردمی که در اون زندگی میکنن واقعا اونی نیستند که نشون میدن و هستن. اجازه بدید یه مثال جالب براتون بزنم وقتی شما به لاس وگاس میرید همه چیز زیباست همه شهر روشن و شما معنی ساعت و شب رو بکلی فراموش میکنید از بین تمام اون چراغها و زیبایی ها وقتی صبح از خواب بیدار میشید فقط 4 یا 5 تا ساختمان بزرگ میبینید و اصلا باور نمیکنید که کل این برنامه ها از این چند تا ساختمون بود حالا شما اینو بسط بدید به مردم آمریکا، همونطور که قبلا گفتم آمریکا سرزمینی هست که شما باید در اون مقروض باشید بنابراین وقتی کسی رو میبینید که یک زندگی خوب با ماشین آخرین مدل داره فکر نکنید که اون واقعا ثروتمنده و شما چیزی ندارید چون اون با ندادن قرضهاش در یک شب میتونه وضعش خیلی بدتر از شما باشه.

وقتی شما به امریکا میاید مثل بچه ای هستید که پاکید و هیچ گناهی ندارید و تازه متولد شدید. کردیت پاک داشتن  یعنی تازه متولد شدن در آمریکا. آیا واقعا میدونید بچه هایی که اینجا بزرگ میشن چون چیزی نمی دونن و وقتی به سن شما میرسن چه وضع کردیت بدی دارن. هدفم از تمام این حرفا این هست که این رو بگم "به چیزهایی که دارید اعتماد کنید و قدرش رو بدونید و به این باور داشته باشید که شما بهتر از همه هستید." اینهمه مقدمه پس من کی میخوام جوابا رو بدم. در مورد پول آوردن باید بگم شما از نظر قانونی باید کمتر از 10000 دلار برای هر نفر به امریکا بیارید ولی عملا میشه بیشتر آورد اگه بیشتر آوردید هم مشکلی برای شما به وجود نمیاد .در واقع در هواپیما به شما فرمی میدن که باید اون رو پر کنید اونجا هم از شما نمی پرسن چقدر آوردید فقط میپرسن بیشتر از 10000 دلار هست یا کمتر. بهتر هست درست جواب بدید به تمام سوالاتشون. در مورد لوازمی هم که میارید به احتمال خیلی قوی کسی ساک های شما رو باز نخواهد کرد بنابر این میتونید چیزهای لازم رو با خودتون بیارید که همین چیزهای لازم آوردن خودش یه پست اساسی تر میخواد. اگه تصمیم دارید پولتون رو در بانک بزارید مقداری از اون رو به حساب CD بزارید که همون حساب سپرده کوتاه مدت هست که بهتون سود کم میده مثلا 5% سعی کنید این پول مقدارش کمتر از 10000 دلار باشه چون در غیر اینصورت باید برای سودتون مالیات هم بدید و این چیزی بود که من واقعا تعجب کردم چون در ایران 18% یا بیشتر سود بود و هیچ مالیاتی هم نداشت. دیگه واقعا در این مورد چیزی یادم نمیاد که بگم ولی اگه سوالی داشتید بپرسید تا اگه تونستم جواب بدم.

 اما جواب امیر خان، باید بگم در واقع یک مهاجر لاتاری هیچ امکانات خاصی از دولت آمریکا نمیگیره به غیر از گرین کارت که کم چیزی هم نیست. بازم یه نکته دیگه یادم افتاد که باید بگم یعنی دوباره روانشناسیم گل کرد. در آمریکا عملا شما هر چقدر بیشتر پول در بیارید بیشتر خرج میکنید یعنی فرق شما با کسی که درامدش کم هست اینه که اون مدل ماشینش از شما بالاتره ولی نکته مهم اینجاست که شما هم ماشین برای استفاده دارید بقول ضرب المثلای خودمون هر که بامش بیش برفش بیشتر. ولی در اینجا وقتی پول بیشتری در میارید باید مالیات بیشتری بدید و اینطور بگم باید بیشتر خرج کنید چون سیستم اینجا شما رو به خرج کردن زیاد مجبور میکنه. میدونم باور کردنش سخته ولی عملا اینطوریه.

 حاشیه زیاد رفتم برگردیم به موضوع، اگه اینجا پول کم داشته باشید و بتونید که ثابت کنید پولی کمتر از 3000 دلار دارید میتونید از یک سری کمکهای بیمه برای مداوا استفاده کنید ولی اگه بدونن پول دارید تا دلار اخرش رو ازتون بابت قرضتون میگیرن و اما در مورد سوال آخر خسرو خان هم باید بگم وقتی شما دارید برای یک فروشگاه اقدام میکنید از شما میپرسه که در چه روزهایی و چه مدت میخواید کار کنید اگه شما برای مثال بگید هر وقتی که شد اونها براتون طبق همون برنامه ریزی میکنن یعنی امکان داره در ساعات مختلف بهتون تلفن کنن و بگن که برای کار به اونجا برید بازم یه نکته دیگه یادم افتاد. در آمریکا در مورد کار هیچ شوخی پذیرفته نیست و وقتی شما  یک حرفی رو میگید یعنی منظورتون دقیقا همون چیزی هست که دارید صحبتش رو میکنید وقتی میگید برنامه کاری من open هست یعنی هر وقت که اونها میگن باید برید سر کار. در ضمن این رو هم بگم که فضولی و زیراب همدیگرو مستقیما پیش رئیس زدن در امریکا یک رسم هست که این موضوع در مورد زنهای فضول آمریکایی بیشتر صدق میکنه و جالب اینجاست خیلی از این زیرابها واقعیت نداره و فقط برای از کار بیرون کردن شماست پس حسابی باید در محیط کارتون مواظب فضولها باشید. تا چند تا آمریکایی منو پیدا نکردن برم. تا پست بعد

/ 28 نظر / 102 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

آیدین خان و خانم عرفان عزیز سلام و حقیقتا معذرت و پوزش برای اشتباه صورت گرفته. ولی زیبایی این قضیه آن است که اسامی زیبای شما دارای آنچنان وسعت معنی و بکارگیری است که میتواند دارای تفاسیر گوناگون در استفاده صحیح در جای خود شود. به امید سلامتی آن زوج مهربان و بسیار خوب و به امید دریافت پاسخ های شما از سوالهای ارسالی. (علی)

امریکا جون

سلام ببخشید که بهتون دیر سر زذم. من شما رو اد کردم شما اطلاعات خوبی دارین. موفق باشین[گل]

خسرو

آیدین وعرفان عزیز سلام , خسته بیاشید. ماشا’ا... اینقدر سئوال و جواب زیاده که کامنت من اون ته مها گم شده , اگه ممکنه جواب 2 سئوال من رو هم بدید ممنونم . موفق باشید[گل][گل]

مهدی

سلام خدمت همه.عرفان و اّیدین عزیز خدا زیادش کنه به قوله خسرو خان کامنت ما رفته صفحه دوم.خدایی نکرده سو تفاهم نشده باشه منظور از سوالم بیشتر مسائل مالی هستش چون فکر میکنم کسی اگر از نظر مالی در مضیغه باشه و با گرونی که در امریکا نسبت به اینجا هستش نمیتونه به راحتی کنار بیاد و حداقل یه 100$ هزار دلاری لازم داره که در بدو ورودش بتونه گلیمشو از اّب بیرون بکشه.در مورده جواب دادن به سوالها حق با شماست چون هستن اّشناهایی که هیچ اطلاعاتی به کسی نمیدن چه برسه به ساپورت مالییییی. در ضمن همگی از کاره روزانه هم خسته نباشیم. به امید دیدار

آیدین و عرفان

خسرو جان شرمنده از اینکه دیر جواب میدم واقعیتش همین الان comment رو دیدم. در مورد اینکه بعدا خانومت بیاد مشکلی پیش نمیاد چون برنده اصلی شما هستی در مورد اینکه خودت اول میای باید بگم از نظر هزینه فرقی نمی کنه مخصوصا اگه بچه هم ندارید. کار هم به این سادگی ها نیست چون شما دو ماه اول میشه گفت کاملا الاف هستید چون باید منتظر greencard و ssn باشید و بعد امتحان رانندگی و بعد تازه میرسید به کار. واقعیت اینه که از شرایط شما کاملا با خبر نیستم که بتونم راهنمایی کنم ولی اگه از نظر فامیل یا کسی که راه و چاه اولیه رو نشون بده اینور مشکل ندارید بهتر هست با هم بیاید. در مورد پول هم قبلا نوشتم مشکلی نداره اگه با خودت زیاد بیاری ولی به نظر من تو فرم هواپیما بنویس و اگه ازت هم به احتمال خیلی ضعیف پرسیدن بگو که داری مهاجرت می کنی. در مورد یورو آوردن من موافق نیستم چون اینجا صرافی پیدا کردن هم برات یه مشکل میشه و این کار نفعی هم برات نداره.

آیدین و عرفان

مهدی جان اگه واقعیتش رو بخوای در کل باید بگم آمریکا به درد بچه ها می خوره که هنوز چیزی نمی دونن و سگ و گربه که تو خونه می خورن و استراحت میکنن و همه لوسشون میکنن. بقیه یا باید کار کنن یا باید پول داشته باشن. در مورد جوونها بهتر هست چون انرژی دارن و به هر کاری دست بزنن بعد از چند سال موفق میشن. ولی کسایی که پیر هستن اگه کسی رو اینجا ندارن حتی اگه پول هم داشته باشن سخته چون بعد از یه مدت حسابی کلافه میشن و به یاد دوستها و فامیل می افتن.اگه جوابم کامل نیست لطفا بازم بپرس تا اگه تونستم جواب کامل تری بدم.

سوالم خنده داره میاد ولی فکر کنم این خودش نکته مهمی است حداقل تا وقتی عادت نکردی!! با مساله توالت و طهارت چکار می کنید؟ [خجالت]

رضا

با سلام خدمت آيدين خان و عرفان خانم . در مورد بند اول صحبت هاتون و اينكه اون چيزي كه مي بينيم چيزي غير از Show نيست . مي تونيد منظورتون رو يه كم واضح تر بگيد ؟ و اينكه همه بايد مقروض باشن ؟ يعني چي ؟ مقروض به چي به كي ؟ مالي ؟ و اينكه همه اين برنامه ها از اين چند تا ساختمونه يعني چي ؟ يعني ظاهر و باطنشون فرق داره ؟ واقعا چيزي درك نكردم. شرمنده

مازیار

آیدین جان و عرفان خانم سلام بلاخره من تنبل هم مجبور شدم مطلبی را بنویسم! توی مطالب قبلی نوشته شده دیدم در مورد پولی که میشه با خودمون به آمریکا بیاریم صحبت کرده بودید. طبق تحقیقات من و مطالبی که از دوستانی که سالهاست اینجا زندگی می کنن و مطالبی که از برگه راهنمای مالیاتی که بعد از اخذ ویزا بهمون دادن دستگیرم شده، تمام کسانی که ساکن دائمی آمریکا هستن اعم از کسانی که گرین کارت دارن و یا سیتیزن هستند اگر حتی درآمدی در خارج از آمریکا داشته باشند و حتی مالیاتش را در کشور مبدا داده باشند باز هم مشمول پرداخت مالیات هستند اگر مبلغ آن بیش از 10000 دلار باشد. بنابراین خیلی مهم هست که حتما پول اعلام شده کمتر از 10000 دلار باشه وگرنه اگر 10000 یا بیشتر باشه مشمول 20 درصد مالیات خواهد بود که باید هنگام گزارش وضعیت درآمد سالیانه به «آی آر اس» اعلام گردد. به همین خاطر هست که اصولا صرافی ها هم هنگام حواله پول سعی میکنن مبالغ بیش از 10000 دلار را در چندین نوبت ارسال کنن. با تشکر از زحماتتون

مهیار

سلام.من مهیار هستم .الان حدود 4 سال هست که وارد امریکا شدم و در شهر زیبای سیاتل زندگی می کنم.من نمی دانم شما کجا هستید و خیلی دوست دارم بدانم در چه ایالتی هستید.والا من که در سیاتل هستم همه چی عالیه.اینو به خاطر این گفتم چون شما یک جا گفتید که امریکا شو می باشد.در حالیکه من نظر متفاوتی با شما دارم.امریکا از هر نظر از اروپا و حتی کانادا بهتره و من واقعا دارم طعم زیبای زندگی در یک جای متفاوت رو می چشم.امیدوارم شما از زندگی در جاییکه حق آدم های پر تلاش و راستگو و با فرهنگ بالا می باشد لذت ببرید.