اولین روزها چی کار کنیم

 تو این پست می خوام راجع به اینکه تو روزهای اولیه چیکار کنیم براتون بنویسم. ولی قبلش بذارید از کارهایی بگم که تو ایران هم می شه انجام داد.

 اینجا اولین و مهمترین نیاز کسایی که اولین باره به US میان اینه که یه راهنمای خوب داشته باشن که راهو چاهو بهشون نشون بده. واقعا سخته پیدا کردن همچین آدمایی چون اینجا همه در گیر کارهای خودشونن و قبول اینکه فرد یا خانواده ای بیاد و باهاشون یک مدتی زندگی کنه سخته ولی همه جا آدمای خوب پیدا می شن. اینکه کی شما رو راهنمایی می کنه خیلی مهمه؛ بعضی وقتها دوستیه خاله خرسه باعث می شه اشتباهی انجام بدید که جبرانش مشکل باشه. پس رودربایستی رو بذارید کنارو به هر کی از دوستها و فامیلهاتون اینجا هستن رو بندازیدو بگید که میخواید بیاید خونشون یک ماه زندگی کنید؛ مطمئن باشید بالاخره یکیشون قبول می کنه ؛ چون اونها هم این روزها رو گذروندن .

دومین کاری که از ایران می تونید انجام بدید پیدا کردن کار هست . رزومه برای خودتون درست کنید و آن لاین دنبال کار تو ایالات و شهر کسی که قبول کرده برید خونشون یا شهر های دوروبرش بگردید. خیلیها این باور رو دارن که وقتی اومدن باید از کارهای پایین شروع کنن ولی کارهای پایین مال افرادیه که تحصیلات خاصی ندارن . اکثر افرادی که از لاتاری برنده میشن لیسانس هستن . خیلیها تو ایران سابقه کار دارن و اینو بدونید وقتی می شنوید که می گن ایرانیها باهوشن الکی نیست؛ وقتی بیایید اینجا می بینید که افرادی که تو ایران بهشون می گفتیم گیج چقدر با هوش بودن سایتی هست   http://www.careerbuilder.comکه هر روز برای هر شغلی حد اقل 20 تا job جدید می یاد. از این سایت می تونید یاد بگیرید که چطوری رزومه بنویسید و هم job Description ها رو با دقت بخونید و اگه برنامۀ کامپیوتری خاصی رو باید یاد بگیرید برید کلاس . اینجا چون نرم افزار گرونه اکثر جاها از برنامه های مایکروسافت office استفاده می کنند . word و excel رو بیشتر استفاده می کنن و اکثرا تایپ 10 انگشتی ( البته انگلیسی ) روبلدند . زبان رو هر چقدر می تونید بیشتر یاد بگیرید. فیلم زیاد نگاه کنید که هم listeningetun پیشرفت کنه و هم با فرهنگ اینجا یک کم آشنا بشید.و اما روزهای اول اینجا؛ اولین روزها که یک کم شاید خوابتون بهم بخوره ؛ کمی استراحت کنید؛ اگه کسی هست که ببره شما رو بیرون با اونها برید و هر چی رو که می بینید سئوال کنید؛به نحوه رانندگیهاشون دقت کنید. به اداره socal security برید و فرم پر کنید. (البته نمی دونم بدون اینکه اونجا برید آیا براتون سوشال سکیوریتی نامبر صادر می کنن یانه، چون تو فرمها یک جایی بود که تقاضا می کردیم ) ولی در هر صورت رفتن به ادارۀ سوشال سکیوریتی و تقاضا کردنش ضرری نداره .

به ادارۀ راهنمایی و رانندگی «DMV»   برید و دفترچه هاشو بگیرید. مثل ما زرنگ باشید و چند ساعت اونجا وایستید.، هرکی امتحان کتبی شو داد بهش بگید که سئوالهاشو بهتون بده، بعضی قبول می کنن بعضی نه . سایت dmv برای کالیفرنیا www.dmv.ca.gov هست . که دفترچه رو می تونید online بخونیدو پرینت کنید، یه سری نمونه سئوال هم داره تو سایت; که بهتون دید می ده ولی سئوالهاش اونها نیستن. اینم تا یادم نرفته بگم که هر ایالتی قوانین رانندگی خودشو داره و اگه ایالتتونو برای کار عوض کنید حتما باید گواهینامۀ اون ایالت رو تا 10 روز بگیرید ولی اگه همینجوری برای مسافرت به ایالت دیگری می رید تا وقتی مقرراتشو رعایت کنید باهاتون کاری ندارن ولی اگه قانونی رو ندونید و پلیس بگیردتون بدلیل اینکه شما این قانون رو نمی دونستید نمی تونید خودتون رو تبرئه کنید و جریمه می شید. جریمه های اینجا رو هم که نگو ، 300 دلار تا 1000 دلار .

 راجع به گواهینامه هم بگم که توپست قبلی نوشته بودم کافیه فقط گواهینامه ایرانتون رو بیارید ولی چند روز پیش با یک برنده لاتاری تو کلاس ESL آشنا شدیم که می گفت اون گواهینامشو قبول نکردن و گفتن بین المللی شو بده . تعجب نکنید اینجا هم از این چیزها زیاد پیش میاد، هر شهری یک ادارۀ راهنمایی و رانندگی داره و کارمندها اگه از چیزی سر در نیارن میگن قابل قبول نیست . تو شهر ۲Thousand Oaks نفر ایرانی تو اداره راهنمایی رانندگیش کار می کنند و اونها گواهینامه ایرانی رو قبول دارند.البته وقتی امتحان کتبیشو پاس کرده باشید می تونید با اون یک مدتی رانندگی کنید ولی به هر حال گواهینامه رانندگی اینجا به عنوان کارت شناسایی هم هست و حتما باید داشته باشید. می تونید برای کارت شناسایی معمولی هم تو اداره راهنمایی رانندگی اقدام کنید. کارت شناسایی درست عین گواهینامه هست ولی باهاش نمی تونید رانندگی کنید. توصیه من اینه که اگه سوشال سکیوریتی نامبر زود اومد برای کارت شناسایی اقدام نکنید چون فکر می کنم حدود 30 دلار هزینه داره و وقتی گواهینامه رانندگی تون رو گرفتید دیگه بدرد نمی خوره .

از کارهای دیگه ای که روزهای اول باید انجام بدید پیدا کردن بانک هست برای گذاشتن پولهایی که از ایران آوردید. سعی کنید بانکی رو انتخاب کنید که شعبه های زیادی داشته باشه . پیدا کردن Adult school هم کار بعدیتونه که اونجا به کلاسهای ESL) English as Second Language)برید ، این کلاسها مجانی هست . ما از کلاسهای Thousand oaksخوشمون نیومد ولی مال Torrance فوق العاده است و نه تنها زبان شما رو تقویت می کنه بلکه با فرهنگ اینجا هم آشنا تون می کنه و می گه چیا خوبه و چیا بدسعی می کنم پست بعد رو با توجه به نیازهایی که کامنتها مطرح می شه بنویسم تا بعد 

  
نویسنده : US GREEN CARD LOTTERY REGISTRATION GROUP ; ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱۱/۳٠
تگ ها :