مهمترین توشه’ مهاجرت

واقعا" مهمترین چیزی که باید به آمریکا بیاریم چی هست؟ خیلی ها میگن اراده خیلی ها اعتقاد به (هر چه پیش آید خوش آید) دارن و یه تعدادی هم میگن جیب پر پول.

به نظر من نه تنها برا اومدن به امریکا بلکه برای زنده بودن و زندگی کردن مهمترین توشه هدف هست. حالا این وقتی بیشتر معنی پیدا میکنه که مهاجرت هم همراهش میاد، مطمئنا" خیلی ها برای تصمیم گرفتن به مهاجرت مشکل دارن، این مهاجرت می تونه رفتن به یه شهر، رفتن به خونه آشنا ها و در چهارچوب بزرگتر رفتن به یک کشور و گذشتن از دریاها باشه.

 همه اینها خوب هست ولی بدون داشتن هدف معنی نداره. خیلی از کسایی که به آمریکا مهاجرت میکنن در ایران برای خودشون کار، زندگی، دوستان کافی و شاید هم آینده ای خوب دارن ولی تصمیم میگیرن که مهاجرت کنن، ولی آیا واقعا هدفی دارن؟

بعضی ها معتقدا" بعد از اومدن اینجا هدف هم بالاخره مشخص میشه و .... . بهتره یه کم با دید باز به مسئله نگاه کنیم.

از روزی که شما وارد آمریکا میشید تا روزی که به شرایطی برسید که در حال حاضر در ایران دارید شاید سالها طول بکشه و اگر تمام این مدت بدون هدف بوده باشید فقط یک دور باطل زدید + یاد گرفتن یک زبان خارجی + یه فرهنگ خارجی، و این رو هم میگم که اگر بتونید در عرض یک سال فقط بدونید که هدفتون در اینجا چی هست و تصمیم بگیرید برای رسیدن به هدفتون باید بهتون تبریک گفت. اینجا راه خیلی برای شروع کردن باز هست ولی اینکه چه چیزی رو شروع کنید و با تمام تغییر ها چطور کنار بیاید قسمت مهم مسئله هست.

روزای اول شاید خیلی تلاش کنید که شرایط رو مثل ایران برای خودتون آماده کنید ولی این رو باید باور کنید که تنها و تنها راه نجات شما زمان هست و هر تلاشی بکنید بدون گذشت زمان، شما به شرایطی که در ایران داشتید نخواهید رسید.

اگه یه کم فکر کنید فرمول ساده ای هست شما 5 یا شاید 10 سال قبل شرایط رسیدن به آمریکای امروز رو داشتید که حالا تازه پا به 10 سال قبل می زارید زبان هم یک مشکل هست و دوستان و آشناهایی که داشتید ولی حالا فقط خودتون هستید و زور بازوتون و فکرو مهمتر از همه هدفتون. باید یک بار دیگه بسازید اونهایی رو که قبلا" ساخته بودید و این سخت هست ولی شیرین و اینبار با تجربه ای بهتر پس مسلما" شما راه 10 ساله رو زودتر سپری خواهید کرد.

دوست دارم راجع به این موضوع و هدفتون بیشتر فکر کنید و هر وقت داشتید دیوونه میشدید این یادتون بیاد که زمان باید سپری بشه.

شاد و خوش باشید و قوی....

تا بعد......

  
نویسنده : US GREEN CARD LOTTERY REGISTRATION GROUP ; ساعت ٤:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢۸
تگ ها :


فقط یه کم حس وطن پرستی

"از زحمتی که برای به روز کردن وبلاگ کشیدین ممنون امیدوارم کسانی هم که از مطالب این وب استفاده میکنن اگر اطلاعات مفیدی دارن حتما بنویسن .فقط خواننده نباشیم مخصوصا اونایی که فکر میکنن خرشون از پل گذشته و یادی از بچهایی که دراین راه به اونا کمک کردن نمیکنن البته به نظر نمیاد این بنده خداها ناراحت بشن ولی خوب بالاخره قضیه در دیزیو حیایه گربه است  با سپاس "

می دونم که این پست خیلی دیر شده. یه نگاهی به comment ها کردم، خیلی دلم گرفت گفتم ایندفعه رو با کامنت مهدی شروع کنم که حرف خیلی بجا و درستی زده یه جورایی از ایرانی بودن بدم اومده توی این مدت به غیر از بهروز عزیز هیچ کس به بقیه کمک نکرده. چرا ما ایرانی ها اینقدر خودخواه هستیم چرا واقعا نمیخوایم به هم کمک کنیم همه میگن از ایرانی ها فاصله بگیرید. هیچ کس همدیگه رو حمایت نمیکنه هممون فقط و فقط به فکر خودمون هستیم. اینجا وقتی آدم کره ایها یا ژاپنی ها رو میبینه واقعا حسودیش میشه. ایرانی ها به هم کمک میکنن تا یا منتی سر هم بزارن و یا اینکه مثلا" خودشون رو آدم خوبی نشون بدن. توی یه جای دور میون این همه آدم با اینهمه فرهنگ بازهم نمیخوایم بوی خاکمون رو زنده نگه داریم، کاری نداریم کی خوبه کی بد، اونی که با ما خوبه تبلیغش میکنیم و اونیکه با ما بده پشت سرش صحبت میکنیم.

بدجوری دلم گرفته از این همه محبتی که خانواده های تک تک ما تو بچگی یادمون میدن، از اون همه نعمت و هوشی که تو سرزمین خودمون داریم ولی فقط برامون تو این دیار غربت تنهایی مونده و بس.

می خواستم دیگه ادامه ندم و همینجا وبلاگ رو ول کنم ولی با خودم گفتم من این کارو فقط برا دل خودم میکنم و بس. میدونید ما ها همیشه از مردم طلب کار هستیم بزارید یه مثال از سینما یا مثلا" نرم افزارهای خودمون بزنم. وقتی تو ایران یه فیلمی میره برا اکران همون روزه دوم همه یه cd کپی شده ازش دارن هیچ کس نمیخواد دست مزد کسایی رو که برا فیلم زحمت کشیدن رو بده. همه فکر میکنن وظیفه کارگردان و بقیه اینه که مفتی برا مردم کار کنن ولی وقتی آدم میاد اینور دنیا میبینه که مردم از چیزی که دوستش دارن حمایت میکنن یعنی پول براش میدن و چرخهای اقتصادشون رو میگردونن، صدها و هزاران آه و افسوس برای ایران، برای وطنی که اینجا خیلی ها براش آواره شدن خیلی ها تا حد مرگ رفتن، برای وطنی که ثروتمند، پرشکوه، چهارفصل و زیباست ولی کسی زیباییهاش رو نمیبینه برای شیرین ترین زبان دنیا (پارسی) افسوس.

تو کلاس زبان ازمون اجازه گرفتن که سر کلاس این سوال رو مطرح کنن که آیا بهتر هست که اجازه ندیم مسلمانها وارد آمریکا بشن یا نه؟ یه تعدادی که خودشون هم خارجی بودن گفتن آره برا حفظ امنیت آمریکا لازمه.

میدونید ایرانیها حتی اینور دنیا که فرسنگها از خاکشون دورن چشم دیدن همدیگه رو ندارن و دارایی هایی که اصلا مال اونها نیست رو به رخ هم میکشن. چقدر دل آدم میگیره.....

واقعیتش اصلا حال نوشتن ندارم ایشالا تویه همین روزا دوباره شروع میکنیم به هم کمک کردن. شاید چند نفری هم پیدا شد و حس کمک کردن داشت . با هم وبلاگ رو آپدیت کردیم.

تا بعد....   

  
نویسنده : US GREEN CARD LOTTERY REGISTRATION GROUP ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱٩
تگ ها :


کالیفرنیا

این پست رو می خوام راجع به خود کالیفرنیا بنویسم و یکم اصطلاحاتی رو مثل County که روزهای اول می شنوید به صورت مختصر توضیح بدم. کالیفرنیا پرجمعیت ترین ایالت آمریکا مرکزش ساکرامنتو هست. جنوب کالیفرنیا خیلی خیلی خوش آب و هواست و همیشه بهاره. ایرانی اینجا فراوونه مخصوصا تو شهرهایی مثل Beverly Hills ،Palos Verdes, Irvine, Santa Monica ,San Francisco و طرفهای Valley. لس آنجلس که تو ایران همه میگن آی اله و بله واقعیتش زیاد هم قشنگ نیست. این County ی لس آنجلس هست که جای خوبیه برا زندگی و ایرانیها توش زیادن. حالا County  چیه. عرض می کنم خدمتتون. County معادل شهرستان هست تو فارسی ولی وقتی می شنویم شهرستان یه سری اسم شهر کوچیک به یادمون می افته ولی اگه جغرافی نظام جدید سال دوم دبیرستان یادتون باشه (که من فقط این تیکش یادمه) شهرستان واحدی کوچک‌تر از استان و بزرگ‌تر از بخش است. هر استان به چندین شهرستان و هر شهرستان به چندین بخش تقسیم می‌گردد. 48 ایالت از 50 ایالت امریکا County دارن. کالیفرنیا به 58 County تقسیم شده که یکیشون Los Angeles County هست. Orange County هم ایرونی توش فراوونه. هرکدوم از این County ها یه شهر به اسم خود County توش هست. عکس پایینی County های کالیفرنیا رو نشون می ده.

California County map
اینجا SoCal  و NorCal هم میشنوید که SoCal=Southern California کالیفرنیای جنوبی و NorCal=Northern California کالیفرنیای شمالی هست. به طور رسمی هیچ مرزبندی بین کالیفرنیای جنوبی و شمالی نیست ولی معمولا به جنوب  Tehachapi Mountains که تقریبا 70 مایل (113 کیلومتر) شمال لس آنجلس هست می گن SoCal  بعضی ها می گن شمال Santa Barbara خوب بقیش هم می شه .NorCal

South Bay  هم بسته به اینکه تو لس اجلس بگن یا تو San Diego دو تا معنی داره که عکسهاشو میذارم خودتون ببینید کجان.

South Bay Los AngelesSouth Bay San Diego

اینجا هر ایالتی پرچم خودشو داره. عکس پرچم کالیفرنیا رو ببینین.

California Flag

یه عکس هم از کل ایالتهای امریکا برا حسن ختام می ذارم.

Us States
نظر یادتون نره. تا بعد

 

  
نویسنده : US GREEN CARD LOTTERY REGISTRATION GROUP ; ساعت ۳:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢
تگ ها :


جواب سوال ها و یه کم درد دل

به قول سعید خودمون سلام مردم.

 چقدر خوب  بود اگه چند نفر رو پیدا میکردیم که اطلا عاتشون بیشتر از ما بود البته همینی که خودمونم شروع کردیم خوبه حالا ایشالاه شما ها هم میاید و تجربیاتتون رو مینویسید. هفت تا سوال داریم و چهار تا بحث اجتماعی، از کجا شروع کنیم که خدا رو خوش بیاد.

باید بگم جواب یه تعداد از سوالها داخل comment ها هست و ای کاش وقت بود اونا رو تبدیل به پست بکنیم چون فکر میکنم اینطوری موندگارتر بشه. میخوام از جایی شروع کنم که در آینده میتونه یه مقدار کمکتون کنه برا اینکه از اومدن به آمریکا پشیمون نشید. تمام کسایی که به آمریکا اومدن و تا جایی که من ازشون شنیدم زندگی در آمریکا رو به سه قسمت تقسیم کردن.

 قسمت اول عشق به آمریکاست، وقتی اول وارد میشید داخل مالهای بزرگ میرید و خیابونهای بزرگ رو میبینید و اینکه همه چیز منظم و مرتب هست کیف میکنید و دوست دارید همیشه اینجا بمونید.قسمت دوم نفرت از امریکاست چون به واقعیت هایی میرسید که از مشخصه های یک کشور سرمایه داری هست و میبینید که چیزهای خوبی در ایران داشتید که از دست دادید ولی در عوض چیزهای خوبی هم بدست آوردید دلتون  برای ایران تنگ میشه و خلاصه ایران ایران میکنید و اما بعد از یه مدت قسمت سوم شروع میشه که میبینید بعد از تمام منفی ها و مثبت ها امریکا بهتر هست و متعادل میشید.

 میدونید چرا آمریکا بهتره. چون تمام خوبی ها و بدیها زندگیتون فقط ماله خودتونه وکسی نیست که براتون تصمیم بگیره. من به آزاد بودن آمریکا زیاد اعتقاد ندارم چون اگه با یه دید باز به آمریکا و شرکت های غول اینجا نگاه کنید پولهای بیش از حدی رو میبینید که در واقع با زور از دست مردم گرفتن و سیاست مدارهایی که از سیاست مدارهای حقه باز ما چیزی کم ندارن.

تنها چیزی که این وسط ضربه می خوره تمدن و فرهنگ و زبان شیرین فارسی و خاک ماست که تمام ما ایرانی ها از دستش دادیم و آواره غربت شدیم و داریم تمام هوش و جونمون رو فدای این خاک غربت میکنیم. میدونید چرا؟ "چون از ماست که بر ماست"

یه کم راحت شدم حالا میتونم بنویسم. ایکاش ما هم مثل سعید یه نیم فصل داشتیم درد دلمون رو اونجا میگفتیم. البته ما هنوز تو سر پا نگه داشتن این یکی هم موندیم. سوال اول راجع به آوردن طلا و جواهرات هست و یا خرید و فروش اونها. باید بگم مردم اینجا معمولا از بدلیجات استفاده میکنن و کسی مثل ایران طلا نمی خره بنابر این اگه دوست داشته باشید برای خودتون بیارید مختارید ولی برای خرید و فروش خوب نیست. بازم یه نکته دیگه یادم افتاد بزارید یه enter بزنم تا صدای بعضیا در نیومده.

موضوعی که خیلی جالب هست در اینجا اینه که شما هر جنسی رو که میخرید میتونید اگه خوشتون نیومد ببرید پس بدید و پولتون رو بگیرید که البته در مورد این موضوع ها خیلی از مردم یه شلوغیهایی هم میکنن که خودتون بیاید یاد میگیرید. فقط اینو میخواستم بگم که مثل ایران برا عوض کردن جنسی که خریدید لازم نیست دست به یقه بشید.

در مورد اجاره کردن خونه هم که تو comment  ها نوشتم.  از طریق اینترنت میشه پیدا کرد ولی برای قرارداد کسی رو لازم دارید که ضمانتتون کنه و یا اینکه از سر کار نامه بیارید که مشغولید ویا اینکه کردیت خوب داشته باشید. من توصیم این هست که نهایت سعیتون رو بکنید که در آمریکا کسی رو پیدا بکنید که حداقل 2هفته تا 1 ماه بتونید پیشش بمونید. البته از خصوصیات ایرانی ها هم اینو یادم نره که هممون در قبال کاری که انجام میدیم اگه منت هم نزنیم انتظار داریم و جالب اینجاست اجرمون رو هم از خدا میخوایم. واقعا عجب ملت عجیبی هستیم. اگه اینجا اتحادی که بین چینی ها یا کره ایها رو ببینید میدونید که چی به سر ملت ایران اومده و چطور داریم با دستای خودمون ایرانو ایرانی رو از بین میبریم.

مورد بعدی نماز خوندن سر کار هست. من تا حالا کسی رو ندیدم و زیاد هم مرسوم نیست شاید یک دلیلش اینه که اغلب مسیحی هستند ولی در زمان نهار میتونید هر کاری که میخواید بکنید البته گفتم مواظب این همکارای فضولتونم باشید. اینجا اگه لخت هم برید خیابون کسی باهاتون کار نداره (البته این کارو نکنید چون بده) اگه چادر بپوشید بازم باهاتون کار ندارن (این کار رو هم نکنید چون در عرف مرسوم نیست) میخوام بگم آزادی درست رو بشناسید و اون کاری که شایسته یک ایرانی هست رو بکنید نه اولی خوبه نه دومی. کاری رو بکنید که واقعا دوست دارید.

 در مورد آدرس فرستادن گرین کارت یه نکته یادم اومد که حتما بگم اولین آدرسی که در فرمها مینویسید معمولا به اونجا فرستاده میشه و اگه احتمالا ادرستون رو عوض کردید در فرودگاه بگید و اونوقت هم ازتون میخوان که در فرمتون اصلاح کنید ولی از اونجایی که این برادرای آمرکایی خیلی گیج تشریف دارن حتما بعد از اینکه جاتون رو ثابت کردید به اداره امیگریشن تلفن کنید و بگید که آدرستون عوض شده چون اگه به ادرس اول بفرستن و گم بشه تا دومی رو صادر کنن باید بازم الاف بمونید. گفتن ادرس جدید رو میتونید در سفارت هم انجام بدید که من فکر میکنم اگه آدرستون قطعی باشه بهتر هم هست.

سوال بعدی در مورد نامه فرستادن به اداره مهاجرت و مطمئن شدن از برنده بودن در لاتاری هست. اگه نامه به دستتون رسیده حتما یک شماره کیس دارید میتونید با اون نامه بزنید و از شرایط کیستون مطمئن بشید ولی اگه نامه ای دریافت نکردید که نشون بده برنده شدید کسی به سوالتون جواب نمیده. یعنی برنده شدن در لاتاری منوط به رسیدن نامه از kcc هست.

در مورد پس انداز کردن پول و آینده ومدرک تخصصی و غیره. به به عجب سوال رو نوشتم. ولی جوابش رو سعی میکنم خوب بنویسم. اینجا کسی با مدرک شما کار نداره چون مبنا بر این هست که شما راستگو هستید. برای شروع زندگی هم فکر پس انداز نباشید هر چند این موضوع به خودتون بستگی داره. اینجا مدرک زیاد مهم نیست فقط مشخص میکنه که در چه رشته ای فعالیت دارید یعنی اگه مدرک شما حسابداری باشه ولی کار مهندسی بلدید میتونید اون کار رو انجام بدید. در کل باید بگم چه دکتر باشید چه بیسواد اگه هدفی در آمریکا داشته باشید بعد از 4 یا 5 سال حتما به هدفتون میرسید چون جامعه جلوی شما رو نمی گیره فقط باید همت کنید و نا امید نشید.

فقط یه سوال موند راجع به اینکه مجرد بیاید به امریکا بهتره یا متاهل. قسمت متاهلش رو من جواب میدم قسمت مجردش رو از سعید همشهری ما بپرسید. اینجا تمام قراردادها ساعتی هست یا بر اساس نفر هست یعنی یک نفر یک نفره و میتونه زندگه دو نفر رو تامین کنه. میخوام اینو بگم که وقتی دو نفر هستید، تنهایی کمتر بهتون اثر میکنه، قدرت ریسک بیشتری دارید و زندگیتون رو با هم میسازید.بازم یه نکته یادم افتاد. در کالیفرنیا هر چیزی که دارید و یا بدست میارید بین شما و همسرتون مشترک هست پس چقدر خوبه که زندگی رو با هم شروع کنید تا از اختلافات بعدی هم که خیلیا یا بخاطرش ازدواج نمیکنن یا دچار مشکل میشن جلوگیری کنید. ضمنا از اقا پسرای گلمونم میخوام فکر دخترای اینجا رو از سرشون بیرون کنن چون نه مثل دخترای ما با وفا هستن نه غذا بلدن درست کنن و ...... . در مورد مشکلات هم باید بگم اگه هر دو نفر در زندگی سهم مشترک داشته باشن که اینجا دارن پس مشکلاتشون هم مشترک هست. امیدوارم همه بچه ها، این وبلاگ رو تبلیغ کنن تا هم مطالب و نظر های جدیدتری بشنویم و  هم نوشته های شما رو تو وبلاگ بذاریم تا من هم پدرم در نیاد با فارسی نوشتن. همینطور امیدوارم آمار وبلاگ خیلی بالاتر از اینها بره، چون معنیش این هست که ما داریم به آدمای بیشتری کمک میکنیم. تا پست بعد  

  
نویسنده : US GREEN CARD LOTTERY REGISTRATION GROUP ; ساعت ٥:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱
تگ ها :