جواب 3 تا سوال و چند تا اصل

قبل از هر چیز در این پست بهتر هست موضوع هایی رو که میخوایم در موردشون صحبت کنیم رو جدا کنیم تا چیزی از قلم نیفته تا اینجای کار 3 تا موضوع من یادم مونده اولی آوردن پول و مقدارش هست دومی حقوق یک مهاجر در جواب امیر هست و سومی هم زمان کاری جایی هست که استخدام میشید.

دوست دارم در میان حرفها به بعضی از نکاتی اشاره کنم که جلوی پیشرفت خیلی ها در آمریکا رو گرفته، شاید باور کردنش برای شما سخت باشه ولی homeless شدن در آمریکا به آسونی خوردن یک لیوان آب هست، مطمئنا" در زندگی همه شما ها اصل هایی وجود داره که به اونها باور دارید و کنار گذاشتن اونها براتون تقریبا غیر ممکن هست، متاسفانه یا خوشبختانه باید بگم آمریکا جایی هست که باید اصلهای زندگیتون رو تغییر بدید میگم متاسفانه چون ما با اون فرهنگ با اون آب و خاک بزرگ شدیم و جزئی از وجودمون هست ولی باید کنارشون بزاریم و خوشبختانه میگم چون باید بعضی از اصلهای غلط فرهنگ خودمون رو اصلاح کنیم.

 می خوام یکی از جملاتی رو که بهش رسیدم رو براتون بگم و از صمیم قلب دوست دارم که باورش کنید " تمام چیزهایی که در امریکا میبینید به غیر از یک  show نیست" آمریکا و حتی تمام مردمی که در اون زندگی میکنن واقعا اونی نیستند که نشون میدن و هستن. اجازه بدید یه مثال جالب براتون بزنم وقتی شما به لاس وگاس میرید همه چیز زیباست همه شهر روشن و شما معنی ساعت و شب رو بکلی فراموش میکنید از بین تمام اون چراغها و زیبایی ها وقتی صبح از خواب بیدار میشید فقط 4 یا 5 تا ساختمان بزرگ میبینید و اصلا باور نمیکنید که کل این برنامه ها از این چند تا ساختمون بود حالا شما اینو بسط بدید به مردم آمریکا، همونطور که قبلا گفتم آمریکا سرزمینی هست که شما باید در اون مقروض باشید بنابراین وقتی کسی رو میبینید که یک زندگی خوب با ماشین آخرین مدل داره فکر نکنید که اون واقعا ثروتمنده و شما چیزی ندارید چون اون با ندادن قرضهاش در یک شب میتونه وضعش خیلی بدتر از شما باشه.

وقتی شما به امریکا میاید مثل بچه ای هستید که پاکید و هیچ گناهی ندارید و تازه متولد شدید. کردیت پاک داشتن  یعنی تازه متولد شدن در آمریکا. آیا واقعا میدونید بچه هایی که اینجا بزرگ میشن چون چیزی نمی دونن و وقتی به سن شما میرسن چه وضع کردیت بدی دارن. هدفم از تمام این حرفا این هست که این رو بگم "به چیزهایی که دارید اعتماد کنید و قدرش رو بدونید و به این باور داشته باشید که شما بهتر از همه هستید." اینهمه مقدمه پس من کی میخوام جوابا رو بدم. در مورد پول آوردن باید بگم شما از نظر قانونی باید کمتر از 10000 دلار برای هر نفر به امریکا بیارید ولی عملا میشه بیشتر آورد اگه بیشتر آوردید هم مشکلی برای شما به وجود نمیاد .در واقع در هواپیما به شما فرمی میدن که باید اون رو پر کنید اونجا هم از شما نمی پرسن چقدر آوردید فقط میپرسن بیشتر از 10000 دلار هست یا کمتر. بهتر هست درست جواب بدید به تمام سوالاتشون. در مورد لوازمی هم که میارید به احتمال خیلی قوی کسی ساک های شما رو باز نخواهد کرد بنابر این میتونید چیزهای لازم رو با خودتون بیارید که همین چیزهای لازم آوردن خودش یه پست اساسی تر میخواد. اگه تصمیم دارید پولتون رو در بانک بزارید مقداری از اون رو به حساب CD بزارید که همون حساب سپرده کوتاه مدت هست که بهتون سود کم میده مثلا 5% سعی کنید این پول مقدارش کمتر از 10000 دلار باشه چون در غیر اینصورت باید برای سودتون مالیات هم بدید و این چیزی بود که من واقعا تعجب کردم چون در ایران 18% یا بیشتر سود بود و هیچ مالیاتی هم نداشت. دیگه واقعا در این مورد چیزی یادم نمیاد که بگم ولی اگه سوالی داشتید بپرسید تا اگه تونستم جواب بدم.

 اما جواب امیر خان، باید بگم در واقع یک مهاجر لاتاری هیچ امکانات خاصی از دولت آمریکا نمیگیره به غیر از گرین کارت که کم چیزی هم نیست. بازم یه نکته دیگه یادم افتاد که باید بگم یعنی دوباره روانشناسیم گل کرد. در آمریکا عملا شما هر چقدر بیشتر پول در بیارید بیشتر خرج میکنید یعنی فرق شما با کسی که درامدش کم هست اینه که اون مدل ماشینش از شما بالاتره ولی نکته مهم اینجاست که شما هم ماشین برای استفاده دارید بقول ضرب المثلای خودمون هر که بامش بیش برفش بیشتر. ولی در اینجا وقتی پول بیشتری در میارید باید مالیات بیشتری بدید و اینطور بگم باید بیشتر خرج کنید چون سیستم اینجا شما رو به خرج کردن زیاد مجبور میکنه. میدونم باور کردنش سخته ولی عملا اینطوریه.

 حاشیه زیاد رفتم برگردیم به موضوع، اگه اینجا پول کم داشته باشید و بتونید که ثابت کنید پولی کمتر از 3000 دلار دارید میتونید از یک سری کمکهای بیمه برای مداوا استفاده کنید ولی اگه بدونن پول دارید تا دلار اخرش رو ازتون بابت قرضتون میگیرن و اما در مورد سوال آخر خسرو خان هم باید بگم وقتی شما دارید برای یک فروشگاه اقدام میکنید از شما میپرسه که در چه روزهایی و چه مدت میخواید کار کنید اگه شما برای مثال بگید هر وقتی که شد اونها براتون طبق همون برنامه ریزی میکنن یعنی امکان داره در ساعات مختلف بهتون تلفن کنن و بگن که برای کار به اونجا برید بازم یه نکته دیگه یادم افتاد. در آمریکا در مورد کار هیچ شوخی پذیرفته نیست و وقتی شما  یک حرفی رو میگید یعنی منظورتون دقیقا همون چیزی هست که دارید صحبتش رو میکنید وقتی میگید برنامه کاری من open هست یعنی هر وقت که اونها میگن باید برید سر کار. در ضمن این رو هم بگم که فضولی و زیراب همدیگرو مستقیما پیش رئیس زدن در امریکا یک رسم هست که این موضوع در مورد زنهای فضول آمریکایی بیشتر صدق میکنه و جالب اینجاست خیلی از این زیرابها واقعیت نداره و فقط برای از کار بیرون کردن شماست پس حسابی باید در محیط کارتون مواظب فضولها باشید. تا چند تا آمریکایی منو پیدا نکردن برم. تا پست بعد

  
نویسنده : US GREEN CARD LOTTERY REGISTRATION GROUP ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٢٧
تگ ها :


چه ماشینی و چطور بخریم؟

میخوام پست امروز رو در مورد ماشین خریدن و پول آوردن به آمریکا بنویسم البته نمی دونم چقدر مفید باشه چون اگه بخوام حرف دلم رو بگم این هست که متاسفانه وقتی از کسایی که اینجا هستن سوالی میکنی در جواب همه چیز می شنوی غیر از جواب سوالی که پرسیدی. 

 نمی دونم شایدم این نتیجه اینجا موندن باشه و چند سال بعد ما هم شروع کنیم به بیمورد صحبت کردن این نظر من بود و امیدوارم کسی ناراحت نشه البته بعضی چیزا هست که درسته و ما نمی تونیم درک کنیم.

 اینا رو گفتم که یکی از چیزایی که هنوز من نمی تونم قبول کنم ولی عملا درست هست رو در مورد ماشین خریدن براتون بگم. (در ایران ماشین سرمایه هست ولی در آمریکا به ماشین نمیشه به شکل سرمایه نگاه کرد) یعنی روز به روز قیمت ماشین کم میشه و شما ارزونتر ماشینتون رو خواهید فروخت. مشکل اصلی از همین طرز تفکر به وجود میاد.

 اینجا دو جور میشه ماشین خرید مورد اول مثل ایران هست که کل پول رو پرداخت میکنید و ماشین رو با سندش تحویل می گیرید ولی اینجا دوتا اشکال هست یکی فروختن ماشین که نسبتا سخته و دوم اینه که شما نمیتونید با خرید ماشین امتیاز کردیت خودتون رو زیاد کنید یا حتی بسازید.گفتنش سخته ولی حقیقت داره، در واقع آمریکا کشوری هست که شما باید در اون قرض داشته باشید تا بتونید امتیاز کردیت خوب داشته باشید البته درستش اینه که قرض داشته باشید و بدهیاتون رو به موقع بدید و از قضا ماشین بهترین چیزی هست که شما میتونید با اون کردیت خودتون رو بسازید.

اینجا به قرض کردن ماشین میگن lease کردن معنیش هم این هست که شما برای یه مدت معین که معمولا 3 سال هست هر ماه یه پولی میدید و بعد از سه سال یا ماشین رو تحویل میدید و یا باقیمانده پول ماشین رو به قیمت روز میدید و ماشین رو میخرید، قبل از خرید ماشین حتما در مورد این قضیه تحقیق کنید و روی کاغذ حساب کنید بیشتر وقتا ارزش داره به جای اینکه  شما ماشینی رو نقدا بخرید و بعدا مجبور بشید براش خرج کنید. اما در مورد ماشین و نوعش پیشنهاد من این هست که یا تویوتا بخرید و یا هوندا که هم مصرفشون خوبه و هم خرجشون کمتر البته این بستگی به خودتون هم داره مثلا هیچ وقت راحتی که در مرسدس هست در هوندا یا تویتا نیست در واقع بستگی داره که چه جور ماشینی میخواید و چیا براتون مهمه ضمنا لکسس هم ماشینه خوب ولی ماشین  نسبتا گرونی هست فقط سعی کنید به مایلیج ماشین خیلی دقت کنید و با سال ساخت ماشین حتما مقایسه کنید و یه کمم مهندسی به خرج بدید.

اینجا به قول خودمون کیلومتر شمار ماشین همیشه درسته و واقعی هست و میشه بهش اعتماد کرد. یه جمله مهم هم که باید بگم این هست که در آمریکا کسی به شما دروغ نمیگه فقط بعضی چیزها رو نمیگه که شما باید خودتون کشف کنید و بپرسید و اگه قرارداد هست پا ورقی ها رو کامل بخونید و دقت کنید چون همه چیز رو نوشتن فقط شاید کامل نگن بنابراین از دروغ گفتن کسی نترسید فقط راجع به همه چیز تحقیق کنید البته اگه خسته نشید.

خیلی دوست داشتم راجع به پول آوردن هم بنویسم ولی واقعا وقت ندارم سوالاتتون رو در قسمت پیشنهادها بنوسید تا در پست بعدی کامل بتونم بنویسم.

 

  
نویسنده : US GREEN CARD LOTTERY REGISTRATION GROUP ; ساعت ٧:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٢٥
تگ ها :


در آمدها

با توجه به استقبال بی سابقه  ای که از پست قبلی شد و commentهای زیادی که بچه ها گذاشته بودند انرژی نوشتن این پست رو هم پیدا کردیم.

در مورد هزینه ها یه مورد یادم رفته بود که لازمه اینجا بگم تا به در امدها برسیم .در مورد بیمه باید بگم که دیدی که شما نسبت به بیمه در ایران دارید با واقعیتی که در امریکا هست دو چیز کاملا جداست در امریکا بیمه فقط برای این هست که اجازه نده ادم بدبخت بشه،بیمه ها انواع مختلف دارن که من یک موردش رو میگم تا یه دید مختصری راجع بهش پیدا کنید اولا اگر بیمه شما از طرف کارفرما باشه خیلی مبلغش پایین تر هست نسبت به اینکه خودتون بیمه بخرید.مثلا شما از طرف کارفرما بیمه میشید و در ماه برای هر نفر حدود 100 دلار از حقوقتون کم میکنن حالا چطور باید شما از بیمه استفاده کنید؟ برای وزیت دکتر هر بار باید حدود 50 دلار پول بدید و تا هزینه 2000 دلار در سال رو باید خودتون تقبل کنید حالا اگه هزینتون بیشتر از این شد بقیش رو بیمه میده در واقع باید گفت با فرهنگ امریکایی و همینطور ایرانی همخوانی داره چون اگه خدای نکرده اتفاقی براتون بیفته مثلا اپاندیستون بگیره یه چیزی حدود 15000 یا بسته به نوع بیمارستان باید خرج کنید و اگر هم نداشته باشید براتون لطف می کنن و اقساطی ازتون میگیرن برای همین توصیه ای که میکنم این هست که در ایران بطور کلی به ازمایش برید و سعی کنید تمام مشکلاتتون رو حل کنید و اگر فکر میکنید احتمال مریض شدن بعد از اینکه رسیدید به امریکا رو دارید اونوقت توصیم این هست که کل پولتون رو در بانک نریزید تا بتونید از کمک های دولتی استفاده کنید که البته اینم بحثش جداست.

خوب حالا میرسیم به بحث شیرین در امدها ،کمترین کاری که اینجا میشه کرد کار کردن در مالها یا فروشگاههای بزرگ هست البته باید کمی هم به اینگلیسی مسلط باشید اونها بهتون حداقل ساعتی 8 دلار میدن که با 40 ساعت کار در هفته بصورت full timeدر ماه 1280 دلار بدون کم کردن مالیات بدستتون میاد مالیات هم بسته به تعداد نفرات و در امد حدود 15 در صد کم میشه،چیزی رو که باید بی محابا بگم این هست که در امریکا کسی از گرسنگی نمیمیره و اگه یه کم دل به کار بده میتونه راحت هم زندگی کنه در مورد پیدا کردن کار هم باید بگم که کلا با ایران متفاوت هست اگه بخواید در همین فروشگاها کار کنید میتونید اگهی استخدام رو روی شیشه هاشون بخونید که معمولا نوشته now hiring ولی اگه دنبال کار پیدا کردن در شرکت ها هستید سه راه بیشتر ندارید اولی همون پارتی خودمونه که با دوست و اشنا داشتن به دست میاد دومی اینترنت و رفتن به سایت اون شرکت هاست و سومین راه شرکتهای کاریابی هستن سایتهایی مثلwww.careerbuilder.com  یا www.monster.com جایی هست که میتونید resume خودتون رو براشون بفرستید و برای خودتون پروفایل باز کنید خیلی از شرکتهای کاریابی هم از همین طریق resumeشما رو میبینن و بهتون تلفن میکنن و قرار مصاحبه می زارن.

نمی دونم کجا ها رو از قلم انداختم ولی دوست دارم که دوستان بیان و نظراتشون رو بنویسن تا طبق اون بتونیم موضوع پست بعدی رو مشخص کنیم.به نظر من رفتن به سفارت و گرفتن ویزا فقط یه قسمت خیلی کوچیک از زندگی و مشکلاتی هست که بعدا با اون مواجه خواهید شد و در هر صورت ویزا رو خواهید گرفت حالا قسمت مهم قضیه مشکلات بعدی هست که متاسفانه طبق امار وبلاگ خیلی کم به اون توجه می کنن.به هر حال امیدوارم تونسته باشیم یه مقدار کم از جواب سوالات رو داده باشیم و یه کم ذهنیت هزینه ها و در امد ها رو حل کرده باشیم.تا پست بعد

  
نویسنده : US GREEN CARD LOTTERY REGISTRATION GROUP ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٢۳
تگ ها :


چقدر پول با خودمون به آمریکا بیاریم؟

قبل از هر چیز سال نو و رسیدن بهار رو به تمام دوستان عزیز تبریک میگیم و امیدواریم سال جدید برای همه سال سلامت و تندرستی و رسیدن به آرزوهاشون باشه.

این پست در مورد سوالی هست که هیچکس به ما درموردش جواب مشخصی نداد و واقعا" جواب دادن بهش سخته و برای هر نفر متفاوته. پس اجازه بدید با هزینه ها و درامدها شروع کنیم تا هر کسی بسته به شرایط خودش تصمیم بگیره.البته این اطلاعات راجع به ایالت Californiaاست و امکان داره در ایالت های دیگه مختلف باشه.اینورا اجاره یه آپارتمانه یک خوابه بسته به موقعیتش از 1200$ شروع میشه و میره بالا البته Guest House  هایی هم هست که میشه با قیمت پایین تری هم اجاره کرد ولی اینجا طبیعتش اینطوری که هر چقدر پول بدی همونقدر هم آش میخوری.وقتی اجاره آپارتمانتون بالاست معنیش این هست که اونورا کار زیاد پیدا میشه و محیطش هم خوب هست البته بعضی از شهرها هستن که رفتن و دیدنشون رو توصیه نمی کنم  برای مثال ”compton, Ingle woods, Downy”  از شهرهایی هستن که سیاها اونجا زندگی میکنن و فرهنگهای مخصوص به خودشون رو دارن.

از هزینه های دیگه همون قبضها یا "Bills" هستند. کمترین هزینه موبایل برای پکیج دو نفری یعنی داشتن دو خط تلفن با حساب مشترک با انواع taxتقریبا $70در ماه هست که بسته به شرکت تلفنی که انتخاب میکنید و نوع پکیج مقدار دقیقه هاتون مشخص میشه که معمولا بین 550 تا 700 دقیقه هست البته روزهای تعطیل مجانیه و اگه به هم تلفن کنید هم مجانیه.اسم شرکت های تلفن رو هم براتون می نویسم تا اگه خواستید بتونید از اینترنت پلان هاشون رو نگاه کنید.Sprint ,Verizon ,At&t ,Tmobile  در مورد موبایل این رو هم بگم که حتی اگه کسی به شما تلفن کنه و یا شما به کسی تلفن کنید از دقیقه های موبایلتون کم میشه و اگه بیشتر از دقیقه های پلانتون صحبت کنید به ازای هر دقیقه 50 تا 60 سنت به حسابتون مینویسن.یکی دیگه از خرجها  جناب ادیسون هست که اینجا حسابی کارو کاسبی راه انداخته .هزینه قبض برق رو هر ماه 60 دلار در نظر بگیرید برای کانالای تلویزیون هم با ید پول بدید .برای کانالهای بیسیک هر ماه حدود 30 دلار و اگه میخواید کانالهای بیشتری نگاه کنید باید بیشتر پول بدید تا چی؟ تا بیشتر آش بخورید.برای کابل اینترنت هم اگه همسایه های خوبی داشته باشید میتونید تا مدتی که یک دلار همون معنی هزار تومان خودمون رو براتون میده استفاده کنید ولی بعدش میتونید با ماهی 30 دلار اینترنت خوبم داشته باشید و اما میرسیم به بیمه ماشین که در حدود 300 دلار برا 6 ماه هست هزینه خورد و خوراک رو هم حدود حداقل 200 دلار در ماه در نظر بگیرید که البته هر چقدر بیرون کمتر غذا بخورید مسلما خونه چی؟ آفرین آش بیشتر میخورید.

ضمنا بعضی آپارتمانها برای بردن garbage که همون میشه آشغال خودمون ماهی 10 دلار حساب میکنن.بیشتر آپارتمانای اینجا اجاقشون برقی هست و گاز ندارن اگه آپارتمان شما گاز داشت حدود 30 دلار هم برای اون محبت میکنید. خوب بچه ها اگه تا حالا سکته نکردید یه کمم صبر کنید که تو پست بعدی به جاهای خوبش یعنی در امدها میرسیم.تا اینجای مطلب رو داشته باشید تا پست بعدی .     

  
نویسنده : US GREEN CARD LOTTERY REGISTRATION GROUP ; ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱٥
تگ ها :